Bize Ulaşın:  0554 603 1799
iletisim@yazimisleri.net  
Open/Close Menu Akademik Danışmanlık Tez Merkezi

Yüksek Lisansda Kayıt Nasıl Dondurulur?

Birçok üniversite öğrencisi üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ile akademik eğitimine devam etmeyi hayal eder. Tezli ve tezsiz olarak iki farklı grupta incelenen yüksek lisans programlarına kabul edilmek için öğrenciler zorlu süreçlerden geçmektedir. Bu aşamaları geçen ve herhangi bir üniversitenin yüksek lisans programına kabul edilen öğrencilerin belirtilen kayıt tarihleri arasında harçlarını yatırıp ilgili üniversitenin yüksek lisans programına kayıt olması gerekmektedir.

Yüksek lisans programlarında öğrencilerin dersleri tamamlaması için belli bir süre tanımlanmaktadır ve tıpkı üniversite eğitimde olduğu gibi yüksek lisans programında da belli yarı yıl dönemleri bulunmaktadır.

Öğrenciler yüksek lisans programlarına her zaman yaşadıkları şehirlerde kabul edilmezler. Bazı öğrenciler şehir dışında üniversitelerin yüksek lisans programlarına kayıt olarak o üniversitenin yüksek lisans programına kabul edilmektedir. Ancak bu öğrenciler için her ne kadar sevindirici bir haber olsa da bir o kadar da zorlayıcıdır. Çünkü bu kısa kayıt zaman diliminde her öğrenci maddi veya başka sebeplerden dolayı taşınma imkanı bulamayabilir.

Yüksek lisans yapmak isteyen kabul edilen ve kaydını yaptıran öğrenciler bazen sağlık sorunları, ailevi problemler, iş, erkek öğrenciler için askerlik, kadın öğrenciler için doğum gibi sebeplerden dolayı yüksek lisans programına ara vermek zorunda kalabilir. Yaşadığı şehrin dışında bulunan bir üniversitenin yüksek lisans programına kabul edilen öğrencilerden bazıları ise kaydını yaptırıp farklı sebeplerden dolayı yüksek lisans eğitimine daha sonra devam etmeyi düşünebilir.

Yüksek lisans programlarında da öğrencilere tıpkı üniversite eğitiminde olduğu gibi kayıt dondurma imkanı sağlanmaktadır. Sağlık, iş, askerlik, doğum, ailevi sebepler, şehir veya yurt dışı nedenlerinden dolayı yüksek lisans programına ara vermek, dondurmak isteyen öğrenciler öncelikle üniversite yönetimine bir dilekçe vermelidir. Yüksek lisans eğitimini dondurmak istediklerini belirten bu dilekçenin ekinde yönetime bir de mazeret bildirilmelidir. Üniversite yönetimine verilen bu yüksek lisans dondurma dilekçesi karşılığında yönetim gerekli değerlendirmeyi yapmakta ve öğrencinin dondurma talebine bir yanıt vermektedir. Yönetimin mazeretinizi kabul edip dondurma talebinize olumlu yanıt vermesi halinde yüksek lisans programına kaydınız belirlenen tarihten itibaren dondurulur.

Categoryblog
  1. 28 Kasım 2019

    Merhaba. Peki bu yazınızda bahsettiğiniz dondurma işlemi tezsiz yüksek lisans programları için de geçerli mi? Geçerli ise harcı yatırmak zorunda mıyız?

Write a comment:

Your email address will not be published.

© 2020 Tüm Hakları Saklıdır | Tez Merkezi

logo-footer