Bize Ulaşın:  0554 603 1799
iletisim@yazimisleri.net  
Open/Close Menu Akademik Danışmanlık Tez Merkezi

En genel tanımı ile açıklamak gerekirse tez, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi gören öğrencilerin, eğitim sonunda belirlediği bir konu üzerine hazırladığı bilimsel çalışmaya verilen addır. Genel anlamı ile her öğrencinin hazırladığı proje, ödev benzeri bir şey gözüyle bakılsa da özellik ve değer açısından tez, ayrı bir yere sahip… Bu nedenden dolayı da belli bir konu üzerine yapılmış olan her çalışma tez olarak kabul edilmez.

Öğrenciler, tez çalışması olarak belirlediği konu üzerine istedikleri amaç ve araştırma sorularından yola çıkarak nitelikli ve özgün bir çalışma ortaya koymayı amaçlar. Tez çalışmasının özgün olması en önemli noktalardan bir tanesidir. Aynı zamanda tez çalışmasının amacı adayın özgün araştırma yapma yeteneğini ispatlaması olarak açıklanabilir. Bu nedenle tez çalışmasının özgünlüğü her şeyden daha önemli. Buna benzer birçok kurala sahip olan tez çalışmasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta var.

Genel olarak tez yazma kuralları incelendiğinde kısaca şöyle maddelemek mümkün:

  • Konu adı kısa ve öz tutulmalıdır.
  • Bilim dünyasına yenilik kazandırmak ve yeni yorumlar getirmek amaçlanmalıdır.
  • Açık ve yalın bir anlatım kullanılmalıdır.
  • Kullanılan kağıtlar A4 boyutunda olmalı, Times New Roman, Arial Tur Courrier New Tur, Helvetica gibi yazı karakterleri seçilmelidir.
  • Yazım esnasında sayfa kenarında bırakılacak boşluklara dikkat edilmeli, ideal bir tez yazma düzeninde satır aralıkları 2 satır aralığı, sol kenar 4 cm, sağ kenar 2.5 cm boşluk bırakılmalıdır.
  • Sayfaların numaralandırılması unutulmamalıdır.

Tez Nasıl Yazılır?

Tez yazmanın belli başlı kuralları bulunur. Tezinizin başarılı sonuçlanması için iyi bir araştırma yapmak, yeterli bir zaman aralığında çalışmak, doğru kaynakları kullanmak kadar bu kurallara uygun bir akademik çalışma yürütmek de büyük önem taşır.

Eğer sizlerde tez nasıl yazılır konusu hakkında araştırma yapıyorsanız en dikkat etmeniz gereken nokta özgünlük, intihale düşmemek. Bu nedenle tez çalışmanızın bilimsel olmasına, nitelikli olmasına, bilime katkı sağlamasına ve bilimsel kaynaklara dayandırılmasına dikkat ettiğiniz kadar tekrar ve kopyalama olmamasına, doğru şekilde alıntılama, kaynak gösterme yapılmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Categoryblog
Write a comment:

Your email address will not be published.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır | Tez Merkezi

logo-footer