Bize Ulaşın:  0554 603 1799
iletisim@yazimisleri.net  
Open/Close Menu Akademik Danışmanlık Tez Merkezi

Yazimisleri.net Tez Merkezi Güncel Haber

667 Karar Sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname” ile kapatılmış olan vakıf üniversiteleri öğrencilerinin ÖSYM tarafından yükseköğretim kurumlarına yerleştirmeleri tamamlanmış olup bu öğrencilerin kayıtlarının 26-28 Eylül’de yapılacağı duyurulmuştur. Bu tarihler arasında e-kayıt ya da ilgili yükseköğretim kurumlarına bizzat başvuru yapılarak kayıtlar tamamlanacaktır. Fakat Yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından tamamlanmadan farklı bir üniversiteye yatay geçişte bulunan ya da 2016 ÖSYS sonucuyla yerleştirildiği programa kayıtlarını yapmış olan öğrencilerin e-kayıt yaptırmaları mümkün olmayacaktır. Bu öğrenciler öncelikle hali hazırda kayıtlı bulundukları üniversitelerden yatay geçişlerini ya da yeni kayıtlarını iptal ettirdikten sonra yeni üniversitelere kayıt olabileceklerdir. Yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla diğer yükseköğretim kurumlarına bu öğrencilerin özel öğrenci olarak başvuruları 26-29 Eylül’de alınacaktır. İntibak sürecinin de bu aşamada gerçekleştirilip ilanı 3 Ekim 2016’da yapılacaktır.

YÖK’ün yayınlamış olduğu belgede ayrıca öğrencilerin özel öğrenci olabilmek için yalnızca bir üniversiteye başvuru yapabileceğine dikkat çekilmektedir. Özel öğrenciliğin yalnızca kapatılan kurumun bulunduğu ilde olabileceğinin yanında Türkiye’deki herhangi bir üniversitede de olabileceği belirtilmektedir. Kapatılan üniversitenin programlarından bazılarının yalnızca kapatılan kurumda bulunması durumunda koordinatör olarak seçilen üniversitede programın açılmasıyla öğrenciler bu programa merkezi yerleştirmenin ardından özel öğrenci şeklinde katılabileceklerdir. Kapatılan üniversitelere mensup olan öğrenciler ilgili yükseköğretim kurumunun bulunduğu ilde özel öğrenci olarak üniversitelerde eğitim alabilme amacıyla taleplerini tercihleri ile beraber kapatılan yükseköğretim kurumuyla ilişkilendirilmiş olan koordinatör kuruma yapacaklardır. Özel öğrencilik talepleri Ankara’da bulunan programlar için Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne, İstanbul’da bulunan programlar için İstanbul Üniversitesi’ne, İzmir ilinde bulunan programlar içinse İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ne yapılacaktır. Diğer illerde bulunan üniversitelerde özel öğrenci olarak eğitim alabilme talepleri ilgili kurumun kendisine yapılacaktır. Kapatılmış olan kurumun öğrencileri tarafından o ilde özel öğrenci statüsünün mutlaka bulunabileceği birden çok üniversitenin olması şartıyla özel öğrenciliğe kontenjan sınırı koyulacaktır. Fakat ilgili ilde yalnızca bir üniversitenin olması durumunda kontenjan uygulanmayacak olup gerekirse ek sınıf açılacaktır.

Tez merkezi olarak tez yazan yerlerden farklı şekilde önemsediğimiz hususlardan biri de, sizlerle ilgili olan böylesine önemli haberlere de kolay ulaşabilmenizi sağlamaktır. Bu açıdan üniversite eğitimi konusunda en güncel bilgilere ve gelişmelere yazimisleri.net tez merkezi aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 

Haberle ilgili kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.

Categoryblog, GENEL

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır | Tez Merkezi

logo-footer