Bize Ulaşın:  0554 603 1799
iletisim@yazimisleri.net  
Open/Close Menu Akademik Danışmanlık Tez Merkezi

İntihal nedir ne değildir?

Akademik alanda tez çalışması yapan kişiler, konularını hazırlarken çeşitli konu başlıkları üzerinde bilimsel çalışmalar yaparlar. Akademik çalışmalarda tez yazan kişiler, sıradan bir yazı hazırlıyormuş gibi içerik hazırlayamaz. Belli başlı kurallara sadık kalarak bu içeriğin hazırlanması gerekir. Tez çalışmasına başlayan herkes de bu sürecin tüm kurallarından haberdardır. Akademik alanda çalışma yapanların sık sık rastladıkları ve duydukları kelimelerden bir tanesi, intihal. Peki, intihal nedir ve nasıl önlenir?

İntihal kelimesinin sözlük anlamına bakıldığında bu kelimeyi kısaca hırsızlığın bilimsel çalışma alanındaki adı olarak tanımlamak mümkün. Çünkü intihal tanımı, akademik yazı çalışmalarında edilen bir bilginin nereden, kimden alındığı yani kaynak göstermeksizin kullanılması durumu olarak açıklanır. Bu durum akademik çalışma kurallarına uygun olmadığı gibi aynı zamanda bir tür sahtekarlık olarak da görülür. Bu nedenle akademik çalışma yapan kişiler en çok çalışmalarının intihal damgası yemesinden korkmaktadır.

İntihal Neden Ortaya Çıkar?

İntihal görülen bir akademik çalışmada iki sebep vardır. Bunlar intihal sebepleri başlığı altında incelendiğinde, bilinçli olarak yapılan ve bilmeden yapılan olarak ikiye ayrılır. Akademik çalışma yapan kişiler, yazıları için yeterli vakti ayıramadığında ve teslim tarihini geçirmek istemediğinde intihal yoluna başvurabilir. Bilimsel hırsızlık, sahtekarlık, emeğe ve düşünceye saygısızlık olarak kabul edilen intihalin fark edilmesi durumunda ortaya istenmeyen sonuçlar çıkar. Bilinçli olarak akademik çalışmalarında intihale başvuran kişiler, genellikle bunun ortaya çıkmayacağını düşündüğü ve ortaya çıksa bile yaptırım doğurmayacağını varsaydığı için bu yolu dener.

İkinci seçenek olan bilmeden yapılan intihal, kişilerin dikkatini çekmektedir. Çünkü bunu duyan birçok kişi “bilinçsiz bir şekilde intihal nasıl yapılır, akademik çalışmada ne gibi durumlar intihal sayılır” gibi sorular sorar. Bilinçsiz bir şekilde yapılan intihal durumunda kişinin bilgisi dışında olduğu için onu suçlamak ve yaptırım uygulatmak doğru olmayacaktır. Fakat yanlış kaynak gösterimi nedeniyle ortaya çıkan intihal de sizlerin başını ağrıtacaktır. Bilmeden intihal yapan kişilere genellikle intihal nedeni olarak yanlış alıntılama sunulmaktadır. Bu nedenle akademik bir çalışma yapıyor veya yapmaya hazırlanıyorsanız bu çalışmada kaynak nasıl gösterilir, alıntı nasıl yapılır bu konulara hakim olmanız gerekir.

İntihal Önleme Yöntemleri Neler?

Akademik bir çalışmanın başarılı sonuçlanmasını istiyorsanız başından son noktasına kadar pür dikkat çalışmalısınız. Bir akademik çalışmanın çöp olmasına neden olan intihal konusunda bilinçli olmak, çalışmanızı uygun kurallar çerçevesinde hazırlamak çalışma sonucunuzu da doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle akademik çalışmaya başlamadan önce akademik yazı nasıl hazırlanır, kaynak nasıl gösterilir gibi başlıklara baktığınız gibi intihal önleme yöntemleri konusunda da bilgi almanız sizlere fayda sağlayacaktır.

Akademik bir çalışmada intihal bilinçli olarak yapılmıyorsa yanlış alıntılama sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle eğer çalışmanızda bir yazara vb. kişiye atıfta bulunmanız gerekiyorsa kaynaklarınızı belirtmekten kaçınmamalı, açık bir şekilde alıntılama yaptığınız kaynaklarınızı akademik çalışmalarınızda paylaşmalısınız.

Bir akademik çalışma esnasında zaman yetersizliği veya başka bir durumdan dolayı intihal yapmayı düşünüyor ve bunun ortaya çıkmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü günümüzde bu mümkün değil. Dijital çağın yaşandığı günümüzde sizler akademik çalışmanızı teslim ettiğinizde çalışmanız yazılarda alıntılama yapılıp yapılmadığını gösteren yani özgünlük kontrolünü gerçekleştiren programlar tarafından kontrol edilir. Bu programlarda yazılarınız saniyeler içerisinde kontrol edilerek alıntılama yapılıp yapılmadığı, alıntılamanın akademik yazı içerisinde doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığı kontrolü gerçekleştirilebilir. Bu nedenle bu gibi düşüncelerden uzak durarak, emek ve düşünceye saygılı, kurallara uygun bir çalışma gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.

Aynı zamanda akademik çalışmada intihale düşmenizi kısmen engelleyecek bedava olan, parapharise ve summary gibi programlardan destek almanız da çalışmanızın daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

 

İntihalden kendi başınıza kurtulamıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

554 603 1799

Categoryblog
Write a comment:

Your email address will not be published.

© 2020 Tüm Hakları Saklıdır | Tez Merkezi

logo-footer