Bize Ulaşın:  0554 603 1799
iletisim@yazimisleri.net  
Open/Close Menu Akademik Danışmanlık Tez Merkezi

YÖK Başkanlığında, Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında desteklenmesinde sakınca bulunmayan proje sözleşmelerinin imzalanması amacıyla düzenlenen törene YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ile birlikte projeleri kabul edilen yükseköğretim kurumu rektörleri ve proje yürütücüleri de katıldı.

Konuya ilişkin YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre YÖK’ün başlattığı ve pek çok ülke açısından örnek oluşturan Mevlana Değişim Programı geçmişte yalnızca öğretim elemanı ve öğrenci hareketliliğini içine alırken 2016-2017 eğitim öğretim dönemi itibariyle “Ülke Odaklı”, “Alan Odaklı” ve “Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı” olarak artık 3 biçimde yürütülmektedir. İlk defa 2016-2017 döneminden itibaren başlatılan Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile hedeflenen yükseköğretim sisteminin her alanında niteliğini arttırmayı ve uluslararasılaşma konusunda başlatılmış olan çalışmaların bir parçası şeklinde üniversiteleri aralarında işbirliğine teşvik etmek ve güçlendirmektir. Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı YÖK Başkanlığı tarafından belirlenen alanlarda üniversitelerin hazırlamış oldukları projeler için gerçekleştirilecek değişim faaliyetinin yurt içinde ve yurt dışındaki üniversitelerdeki öğrenci ve öğretim elemanlarını kapsadığı belirtilmiştir.

Saraç tarafından 2016-2017 dönemi için üniversitelerden YÖK Başkanlığına toplam 152 projenin ulaştığı ve projelerin ilgili alanlarda uzman olan kişilerin oluşturduğu panellerde değerlendirmeye alındığı belirtilmiştir. 3 Ağustos 2016 tarihinde alınan Yükseköğretim Kurulu kararı ile 18 üniversitenin 19 farklı ülke ile değişimin düşünüldüğü toplam 23 projenin desteklenmesinin ve bu projeler için ilgili üniversitelerin özel Mevlana hesaplarına kaynak aktarılmasının uygun bulunduğu bu bağlamda YÖK Başkanlığı tarafından proje kapsamında giden öğrencilere 1000 TL ile 1200 TL arasında; gelecek öğrencilereyse 950 TL burs verileceği açıklanmıştır. Bununla birlikte YÖK proje kapsamında gelen ve giden öğretim elemanlarına yol masrafları ile beraber maddi destek sağlayacaktır. Saraç, konuşmasında yeni YÖK olarak, Türk öğretim tarihinde ilk defa akademisyenlerin uluslararası projelerinin desteklenmeye başlandığına değinmiştir.

YÖK Başkanı tarafından, desteklenecek alanlar ve proje sayıları; 6 adet “sağlık ve moleküler-hücresel mühendislik”, 6 adet “sürdürülebilir çevre yönetimi teknolojileri, ekosistemler ve sürdürülebilir yapılı çevre”, 4 adet “malzeme bilimi ve mühendisliği”, 3 adet “bulut teknolojileri, nesnelerin interneti, sosyal ağlar, büyük veri”, 2 adet “enerji teknolojileri”, 1 adet “ gıda teknolojileri” ve 1 adet “havacılık ve uzay” olarak bildirildi.

YÖK tarafından yapılan bu tür açıklamaları sizler ile paylaşmaya yazimisleri.net Tez Merkezi olarak tez yazan yerlerden daha fazla özen göstermekteyiz. Siz de proje hazırlamak isteyip nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız tez merkezimizden danışmanlık yardımı alabilirsiniz. Haberin tamamı aşağıdaki linkte bulunmaktadır.

http://www.yok.gov.tr/web/guest/yeni-yok-ten-ilk-kez-uluslararasi-proje-destegi

Categoryblog, GENEL

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır | Tez Merkezi

logo-footer