Bize Ulaşın:  0554 603 1799
iletisim@yazimisleri.net  
Open/Close Menu Akademik Danışmanlık Tez Merkezi

Araştırma Modeli Oluşturma

Araştırma modeli, sık sık araştırma tekniği ile karıştırılır. Peki araştırma modeli nedir? Akademik çalışma yapan kişilerin bu konuda dikkatli olması ve bu iki önemli kuramı birbirine karıştırmaması araştırmanın başarılı sonuçlanması için önemlidir. Araştırmalarınızda kullanabileceğiniz birbirinden farklı modeller bulunuyor. Birden çok tekniği içerisinde barındırabilen araştırma modeli, model kurma, nesneler, olgular, süreç ve sistemler ile ilgili kavramların ilişkilerini betimleme tekniği olarak da açıklanabilir.

Akademik alanda çalışma yapan kişinin araştırma modeli seçimi yaparken yaptığı araştırmanın türüne uygun bir model seçmesi önemlidir. Genellikle araştırma çalışmalarında kullanılan araştırma modelleri genellikle iki tür yaklaşıma uygun olarak hazırlanmaktadır; tarama modelleri, deneme modelleri… Bunların dışında araştırma modelleri denildiğinde akla gelen farklı modeller de bulunmaktadır. Genellikle araştırma üzerine çalışan kişiler öncelikle araştırma yöntemini belirleyip daha sonra buna uygun bir araştırma modeli oluşturmaktadır.

Araştırma modeli oluşturmaktaki amaç da daha önce akademik çalışma yapmamış ve bu alanda bilgisi olmayan kişiler tarafından sık merak edilir. Akademik bir çalışma esnasında birçok veri elde edilir. İşte, araştırma modeli oluşturma amacı ile kişiler ideal ortam içerisinde, elde edilen tüm verileri bir süzgeçten geçirerek en önemli kabul edilen değişkenleri, gerçek durumun özetlenmesi halinde araştırmalarında sunmaktır.

Araştırma Modeli Nasıl Oluşturulur?

Araştırma modeli oluştururken ve bu oluşturulan model doğrultusunda bir yol izlenirken araştırma modeline uygun bir şekilde hareket edilir. Yani tüm araştırma modelleri, kendine özgü yöntemlere sahiptir.

  • Araştırma modelleri arasından simgesel model tercih edildiğinde simgeler ön plana çıkarılır.
  • Araştırma sonucunda elde edilen gerçeğin büyütülmüş veya küçültülmüş bir örneğinin sunulmasını gerektiren uyuşum modeli içerisinde de temsil ettiği sistemle tam uyum halinde olan noktalar vurgulanır.
  • Benzeşim modeli tercih edildiğinde ise anlaşılması daha kolay olan bir başka özellikle araştırma sonucu temsil edilir.

Bu verilen araştırma modelleri dışında, araştırma modeli oluşturma denildiğinde ilk akla gelen 2 yaklaşımda da şu gibi yollar izlenir:

  • Tarama modelleri, araştırma modeli oluşturmada en sık karşılaşılan ve tercih edilen bir model. Bu model tercih edildiğinde, geçmişte veya günümüzde var olan bir durum betimlenerek açıklanmaya çalışılır. Araştırma içerisinde yer verilen her türlü birey, olay, nesneye etki edilmemesi, değiştirilmemesi temel kuraldır.
  • Deneme modelleri ise bir diğer araştırma modeli oluşturma tekniği olarak kabul edilir. Buradaki amaç neden – sonuç ilişkisine dayanır. Araştırmayı yapan kişinin denetimi doğrultusunda gözlemlenmesi istenilen verilerin üretildiği ve bu doğrultuda neden – sonuç ilişkisine varıldığı araştırmalar bu model grubunda yer almaktadır.

Akademik çalışmaların tümünde araştırmacılar tarafından yapılacak çalışmalar için en önemli basamak araştırma modelinin oluşturulması… Bu nedenle, araştırma modeli oluşturmak için acele edilmemesi çok önemli. Araştırmanın detay kısmına geçmeden önce yapılan keşif çalışmalarının tamamlanmasının ardından çalışma teorisi ve araştırmayı yapan kişinin soruları net bir hal alır. Böylece araştırmanın ilerleme şekli, hangi araştırma modelinin oluşturulması gerektiği de daha netlik kazanır.

Categoryblog
Write a comment:

Your email address will not be published.

© 2020 Tüm Hakları Saklıdır | Tez Merkezi

logo-footer